Czy dziecko narodzone po śmierci spadkodawcy również dziedziczy?

Zgodnie z przepisami, dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe. Oznacza to, że jeśli dziecko zostało poczęte przed śmiercią spadkodawcy, to dziedziczy. Wobec takiej sytuacji, w przypadku zadłużeń spadkodawcy/ jego niejasnej sytuacji, rodzice powinni dokonać czynności mających na celu odrzucenie spadku w imieniu dziecka.

Procedura działań jest tutaj dwuetapowa. Najpierw należy złożyć do sądu wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku imieniem dziecka. Wniosek należy uzasadnić. W piśmie oprócz spełnienia ogólnych warunków dla pisma sądowego, należy m.in. wykazać stan zadłużenia spadkodawcy. Jeśli nie mamy odpowiednich dokumentów tym zakresie, najlepiej zawnioskować do sądu o zwrócenie się do komornika, banków, czy też innych instytucji, na okoliczność zweryfikowania stanu zadłużenia zmarłego. Jeśli uzyskamy zgodę sądu, kolejnym etapem jest umówienie wizyty u notariusza, by dokonać  już samej czynności odrzucenia spadku.

Termin 6-miesięczny na odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko, rozpoczyna się z chwilą narodzin dziecka, czyli wówczas kiedy definitywnie staje się ono spadkobiercą.

            Zapamiętajmy jednak, że jeśli dziecko zostało poczęte po śmierci spadkodawcy, to nie dziedziczy.

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką.

Kancelaria co do zasady prowadzi sprawy i udziela porad prawnych na terenie Wrocławia i Wołowa. Istnieje również możliwość prowadzenia sprawy w innych częściach Polski.

Pozdrawiam,

adwokat Patrycja Pietryka

Kancelaria Adwokacka w Wołowie i we Wrocławiu

Share Button