Jak należy zachowywać się na sali sądowej?

Podczas rozprawy sądowej, za każdym razem kiedy zwracamy się do sądu lub kiedy sąd zwraca się do nas bezpośrednio należy wstać. Postawa stojąca ma na celu podkreślenie powagi sądu i wyrażenie naszego szacunku do tego urzędu.

Do sądu należy zwracać się na dwa sposoby – ,,Wysoki Sądzie” albo ,,Proszę Sądu”. Użycie zwrotu typu ,,proszę Pani/Pana”, może narazić nas na nieprzychylne komentarz. Często ludzie mówiąc o kobiecie w składzie orzekającym używają zwrotu ,,Sędzina”. Jest to zwrot całkowicie niepoprawny, gdyż sędzina to żona sędziego. W dodatku jest to słowo przestarzałe, które można znaleźć w słowniku dawnej polszczyzny.

Należy pamiętać, że wyrazem szacunku do sądu jest oczywiście również strój, który powinien być zawsze skromny i schludny. Bluzki z odkrytymi ramionami, czy krótkie spódniczki na pewno nie zrobią dobrego wrażenia.

Prawnik podkreśla, że sędzia przewodniczący składowi sądu, może upomnieć osobę, która narusza powagę, spokój lub porządek czynności sądowych, a po bezskutecznym upomnieniu może ją nawet wydalić z sali rozpraw.

Przed wejściem na salę sądową należy zawsze pamiętać, by ściszyć dzwonek telefonu i przygotować dokument tożsamości. Na sali sądowej nie jest dozwolone jedzenie, picie czy żucie gumy. Jest to oczywiście truizm, jednak takie sytuacje niestety czasem się zdarzają.

Każdy sędzia ma swój sposób prowadzenia sprawy. Niektórzy sędziowie, którzy są bardziej otwarci i nie zwracają uwagi na pewne formalizmy – pozwalają się swobodnie wypowiedzieć, prowadzą ze stronami bardziej luźną rozmowę, inni są bardziej rygorystyczni.Niezależnie od wszystkiego, zawsze należy pamiętać, że jeśli na sali sądowej będziemy grzeczni, skromni i uprzejmi, to na pewno pozostawimy po sobie dobre wrażenie i nie narazimy się na żadne nieprzyjemności składu orzekającego.

Kancelaria co do zasady prowadzi sprawy i udziela porad prawnych na terenie Wrocławia i Wołowa. Istnieje również możliwość prowadzenia sprawy w innych częściach Polski.

Pozdrawiam serdecznie,

adwokat Patrycja Pietryka

Kancelaria Adwokacka w Wołowie i we Wrocławiu

Share Button