Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – koszty

Jeśli zdecydujemy się zlecić sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi, musimy zapłacić koszty zastępstwa. Koszty te z reguły każdy prawnik ustala indywidualnie. Na ich wpływ ma co do zasady skomplikowanie sprawy i nakłady pracy.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie kosztów adwokata z wyboru, koszty założenia spółki kształtują się na kwotę 2 400 zł. Jednak kwota ta w praktyce może być niższa lub wyższa. We wskazaną stawkę wchodzi z reguły sporządzenie umowy oraz rejestracja w sądzie.

Osoba kwestią są koszty notarialne. Należy bowiem pamiętać, że umowa takiej spółki sporządzona jest w formie aktu notarialnego. Koszty taksy notarialnej zależne są od kapitału zakładowego. Przy minimalnym kapitale zakładowym opłata może wynosić 160 zł. Należy także pamiętać o opłacie od podatku od czynności cywilnoprawnych. Ta kwota nie jest jednak duża. W zależności od kapitału zakładowego, może wynosić od 21 zł. (przy kapitale 5000 zł.) do 491 zł. (przy kapitale 100000).

Kolejna kwestia to koszty sądowe. Opłata sądowa wniosku o rejestrację, której koszt wynosi 500 zł oraz opłata za zgłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w wysokości 100 zł.

W przypadku reprezentacji przez profesjonalnego pełnomocnika, do kosztów doliczyć należy opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

W razie chęci rejestracji spółki na terenie Wrocławiu lub Wołowa lub w innych miejscach, zapraszam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką telefonicznie lub e-mailowo.

Pozdrawiam,

adwokat Patrycja Pietryka

Share Button