Wniosek o uzasadnienie wyroku

W sprawie cywilnej opłata sądowa od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku obecnie wynosi 100 zł. Opłatę należy uiścić na rachunek bankowy sądu do którego wnosimy wniosek. Wniosek można złożyć w biurze podawczym sądu (nie musimy tego czynić osobiście) lub wysłać listem poleconym.

We wniosku należy koniecznie podać sygnaturę sprawy oraz oznaczyć strony postępowania. Zgodnie z obecnymi zmianami należy również zaznaczyć, czy domagamy się uzasadnienia całości wyroku czy jedynie części. Jeśli domagamy się uzasadnienia jedynie części, to należy określić zakres.

W sprawach karnych jest podobnie. We wniosku również należy określić jego zakres – wskazać czy domagamy się uzasadnienia całości wyroku czy tylko części np. w zakresie wymiaru kary. Taki wniosek w postępowaniu karnym jest wolny od opłaty sądowej.

Wniosek o uzasadnienie wyroku trzeba złożyć w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku. Jest to termin zawity. Przywrócenie terminu z reguły nie jest łatwe i wymaga przedłożenia konkretnych dowodów wskazujących na brak naszego zawinienia.

Wnioski o uzasadnienie wyroku mogą być składane przez pełnomocników/obrońców.

W przypadku udzielenia pełnomocnictwa profesjonalnemu pełnomocnikowi w sprawie cywilnej, należy uiścić również opłatę skarbową od pełnomocnictwa do Urzędu Gminy. Opłata ta wynosi 17 zł.

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Kancelaria co do zasady prowadzi sprawy na terenie Wrocławia i Wołowa. Istnieje również możliwość prowadzenia sprawy w innych częściach Polski.

Pozdrawiam,

adw. Patrycja Pietryka

Kancelaria Adwokacka w Wołowie i we Wrocławiu

Share Button