Zderzenie pojazdu ze zwierzęciem leśnym, a odszkodowanie od zarządcy drogi

Na odszkodowanie od zarządcy drogi mamy szanse, jeśli istnieją odpowiednie przesłanki. Podstawową z nich jest brak odpowiednich oznaczeń ostrzegających przed występowaniem zwierząt leśnych. Znak A-18b powinien być bowiem ustawiony wszędzie tam, gdzie istnieje duża populacja zwierząt i ryzyko wypadku.

Pomimo wezwania policji, warto samemu zabezpieczyć postępowanie. Tuż po zderzeniu ze zwierzęciem, warto zatem zadbać o zebranie jak największej liczby dowodów. Bardzo przydatnymi dowodami będzie dokładnie zrobiona dokumentacja fotograficzna. Jeśli podczas zdarzenia byli obecni świadkowie, warto poprosić ich o pozostawienie swoich danych kontaktowych.

Istotne są informacje, czy dotychczas na tym obszarze były już wypadki z udziałem zwierzyny. Można też próbować uzyskać informacje z Systemu Ewidencji Wypadków, od policji czy też innych podmiotów. Być może wskazane instytucje nie będą chciały udzielić informacji. W takiej sytuacji można samodzielnie poszukać rejestru w Internecie.

Jeśli sprawa będzie na etapie sądowym, można zawnioskować, by zobowiązał odpowiednie organy do udzielenia informacji w tym przedmiocie. Prawnik podkreśla, że ciężar udowodnienia winy spoczywa na poszkodowanym. W orzecznictwie sądowym takie sprawy traktowane są indywidualnie.

 W praktyce ciężko na etapie przedsądowym ciężko zakończyć tego typu sprawy. Zarządcy drogi często uważają, że tego typu sytuacje to wypadek losowy albo podają inne argumenty. Prawnik podkreśla jednak, że dobrze skonstruowane pismo z dowodami i przepisami może spowodować, że będzie szansa na porozumienie.

Jak można spróbować ograniczyć koszty postępowania?

 Można wystąpić z zawezwaniem do próby ugodowej. Plusem tego typu działania są niskie koszty postępowania. Istnieje jednak ryzyko, że nikt ze strony przeciwnej się nie stawi. Stawiennictwa na takie posiedzenia nie są obowiązkowe. Takie działanie może jednak może dać to do zrozumienia, że strona pokrzywdzona jest zdeterminowana i będzie walczyć.

Jeśli wypadek miał miejsce na obszarze Gminy Wrocław, należy zgłosić się do Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. Adres Instytucji: ul. Tadeusza Kościuszki 131, 50-440 Wrocław. Gdy wypadek miał miejsce na terenie Wołowa, należy zgłosić się do Zarządu Dróg Powiatowych. Adres: ul. Plac Piastowski 1, 56-100 Wołów.

W razie pytań zapraszam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką.

Kancelaria co do zasady prowadzi sprawy i udziela porad prawnych na terenie Wołowa i Wrocławia. Istnieje jednak możliwość prowadzenia sprawy w innych miejscach polski.

Pozdrawiam,

adwokat Patrycja Pietryka

Kancelaria Adwokacka w Wołowie i we Wrocławiu

Share Button