Za co można dostać mandat zimą?

Zima jest okresem, w którym znacznie częściej jest się narażonym na otrzymanie mandatu.

Podczas tej pory roku należy szczególnie zwrócić uwagę na widoczność tablicy rejestracyjnej, bowiem w sytuacji gdy będzie zasłonięta, a tym samym nieczytelna, będziemy narażeni na mandat i punkty karne.

Należy również pamiętać, by reflektory były czyste i prawidłowo ustawione, a cały samochód odśnieżony (jazda nieodśnieżonym samochodem jest często traktowana przez policjantów jako potencjalnie zagrażająca bezpieczeństwu w ruchu drogowym). Podczas patrolu Policji za takie sytuacje możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł, a nawet mieć sprawę w sądzie.

Przed wyruszeniem w drogę należy również sprawdzić, czy działają nam wycieraczki oraz czy m.in.  mamy wystarczającą ilość płynu do spryskiwaczy. Zgodnie z art 96 kodeksu wykroczeń, kierowca, który dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, podlega karze grzywny.

Jeśli temperatura spada poniżej zera stopnia Celsjusza kierowcy często zostawiają auta z włączonymi silnikami przed rozpoczęciem jazdy. Należy podkreślić, że jeśli postój samochodu trwa ponad 1 minutę w obszarze zabudowanym, policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem. Zgodnie z przepisami, używanie samochodu w sposób, który powoduje uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska i nadmiernym hałasem oraz za pozostawianie pracującego silnika w czasie postoju w terenie zabudowanym, grozi kara do 100 zł.

Warto dodać, że kierowca, który organizuje kulig na drodze publicznej jest narażony na mandat i punkty karne.

Na koniec warto wskazać, że w Polsce jazda na oponach zimowych nie jest wymagana i za ich brak nie ma konsekwencji prawnych (w niektórych krajach jednak takie wymogi są wprowadzone). Lepiej jednak dostosowywać opony do pór roku – droga hamowania zimą na oponach letnich jest znacznie wydłużona, co może powodować wiele niebezpieczeństw.

adwokat Patrycja Pietryka

 

 

Share Button