Za co można dostać mandat zimą?

Zima jest okresem, w którym znacznie częściej jest się narażonym na otrzymanie mandatu.

Podczas tej pory roku należy szczególnie zwrócić uwagę na widoczność tablicy rejestracyjnej, bowiem w sytuacji gdy będzie zasłonięta, a tym samym nieczytelna, będziemy narażeni na mandat i punkty karne.

Należy również pamiętać, by reflektory były czyste i prawidłowo ustawione, a cały samochód odśnieżony. Jazda nieodśnieżonym samochodem jest często traktowana przez policjantów jako potencjalnie zagrażająca bezpieczeństwu w ruchu drogowym). Podczas patrolu Policji za takie sytuacje możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł, a nawet mieć sprawę w sądzie.

Przed wyruszeniem w drogę należy również sprawdzić, czy działają nam wycieraczki oraz czy m.in.  mamy wystarczającą ilość płynu do spryskiwaczy. Kierowca, który dopuszcza pojazd do jazdy, pomimo że nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia, podlega karze grzywny.

Jeśli temperatura spada poniżej zera, kierowcy często zostawiają auta z włączonymi silnikami przed rozpoczęciem jazdy. Należy podkreślić, że jeśli postój samochodu trwa ponad 1 minutę w obszarze zabudowanym, policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem. Zgodnie z przepisami, używanie samochodu w sposób, który powoduje uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska i nadmiernym hałasem oraz za pozostawianie pracującego silnika w czasie postoju w terenie zabudowanym, grozi kara do 100 zł.

Warto dodać, że kierowca, który organizuje kulig na drodze publicznej jest narażony na mandat i punkty karne.

Na koniec warto wskazać, że w Polsce jazda na oponach zimowych nie jest wymagana i za ich brak nie ma konsekwencji prawnych. Lepiej jednak dostosowywać opony do pór roku. Droga hamowania zimą na oponach letnich jest znacznie wydłużona, co może powodować wiele niebezpieczeństw.

Kancelaria co do zasady prowadzi sprawy i udziela porad prawnych na terenie Wołowa i Wrocławia. Istnieje jednak możliwość prowadzenia sprawy w innych miejscach polski.

Pozdrawiam,

adwokat Patrycja Pietryka

Kancelaria Adwokacka w Wołowie i we Wrocławiu

 

Share Button