Prawomocny nakaz zapłaty – co dalej?

W przypadku gdy nakaz zapłaty uzyska status prawomocnego, należy wystąpić do tego samego sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności.

Jeśli o ten dokument powód występuje po raz pierwszy w postępowaniu, wówczas nie ponosi opłaty sądowej (art. 77a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Zgodnie z przepisami, sąd powinien wydać klauzulę wykonalności w terminie 3 dni. W praktyce okres ten zazwyczaj ulega wydłużeniu. W przypadku opieszałości działań sądu, można spróbować zadzwonić do sekretariatu sądu lub sporządzić wniosek o przyspieszenie sprawy. We wniosku można argumentować, że zależy nam na szybkim uzyskaniu klauzuli, gdyż istnieje ryzyko wyzbycia się majątku przez dłużnika.

Po otrzymaniu dokumentu, można kierować do komornika wniosek egzekucyjny, który zgodnie z aktualnymi przepisami może być sporządzony na formularzu. Obecnie można wybrać komornika wg swojego uznania (zniesione zostały przepisy o rejonizacji).

Wyjątkiem jest jednak prowadzenie egzekucji z nieruchomości. Egzekucja z nieruchomości należy bowiem do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. W takim przypadku wierzyciel musi nadto wskazać wprost z jakiej nieruchomości komornik ma przeprowadzić egzekucję.

W przypadku pytań, zapraszam do kontaktu z Kancelarią Adwokacką.

Kancelaria prowadzi sprawy i udziela porad prawnych na terenie Wrocławia i Wołowa. Istnieje również możliwość prowadzenia sprawy w innych częściach Polski.

Pozdrawiam,

adwokat Patrycja Pietryka

Kancelaria Adwokacka w Wołowie i we Wrocławiu

Share Button