Dział spadku – koszty

W sprawie o dział spadku występuje stała opłata sądowa, która wynosi 500 zł. Opłatę można uiścić w kasie sądu lub przelewem bankowym na konto sądu, do którego składamy wniosek.

W sytuacji gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do podziału majątku, opłata taka będzie niższa. Będzie wówczas wynosić 300 zł.

Jeśli natomiast wniosek o dział spadku połączony jest ze zniesieniem współwłasności, opłata sądowa będzie wynosić 1 000 zł. Jeśli zaś taki wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności – 600 zł.

W przypadku zlecenia sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi, należy jeszcze doliczyć koszty reprezentacji. Koszty te na ogół są ustanawiane indywidualnie, w zależności od skomplikowania sprawy i nakładów pracy. Od udzielonego pełnomocnictwa należy również doliczyć opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Opłatę taką należy uiścić na rachunek bankowy urzędu miasta, w którym podejmowana jest czynność.

W przypadku bardziej szczegółowych pytań, zapraszam do kontaktu.

Kancelaria co do zasady prowadzi sprawy i udziela porad prawnych na terenie Wrocławia i Wołowa. Istnieje również możliwość prowadzenia sprawy w innych częściach Polski.

Pozdrawiam,

adwokat Patrycja Pietryka

Kancelaria Adwokacka w Wołowie i we Wrocławiu

Share Button